erowanych przez gabinety stomatologiczne jest dość szeroki i zahacza o różne specjalizacje z zakresu stomatologii. Przykładowymi działami, z których są oferowane usługi stomatologiczne, są profilaktyka, stomatologia estetyczna czy stomatologia zapobiegawcza. Ponadto można jeszcze wymienić stomatologię chirurgiczną, protetykę, stomatologię dziecięcą oraz leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncją. W ramach każdej specjalności stomatologiczne są oferowane konkretne usługi, gdzie na przykład przy stomatologii estetycznej znajduje się usługa wybielania zębów. Gabinety stomatologiczne posiadają więc bardzo szeroki zakres usług, ponieważ sam dział medycyny, jakim jest stomatologia, jest obszerny i zawiera wiele specjalizacji. Wszystkie usługi oferowane przez gabinety, w zależności od konkretnego pacjenta, są potrzebne do utrzymania zębów i jamy ustnej w dobrej formie.
Na czym polega ortodoncja
Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych. Niektóre gabinety stomatologiczne specjalizują się jedynie w leczeniu ortodontycznym, ponieważ jest to dość szeroki dział stomatologii. Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczęko-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne jest więc nastawione na długoterminowe trwanie, ponieważ przywracanie zgryzu do jego prawidłowej formy zajmuje nieco czasu. W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się specjalne aparaty ortodontyczne, które są wykonane pod indywidualnego klienta. Same aparaty ortodontyczne można podzielić na dwa główne rodzaje, a są to aparaty ruchome z możliwością wyjmowania oraz aparaty stałe. Ortodonta jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wszelkich wad zgryzu. Do różnych wad zgryzu stosuje inne rodzaje aparatów, które korygują daną wadę. Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku zarówno w celach profilaktycznych, jak i estetycznych.
Powstawanie próchnicy zębów
Próchnica zębów jest najczęstszym problemem, który zmusza nas do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Warto więc wiedzieć, czym w ogóle próchnica jest i w jaki sposób powstaje. Próchnica zębów jest to bakteryjna choroba zakaźna twardych tkanek zęba. Próchnica objawia demineralizacją substancji nieorganicznych. Używając innego języka można powiedzieć, że ząb zaatakowany przez próchnicę czernieje. Żeby próchnica zęba mogła zaistnieć potrzebne są cztery czynniki występujące jednocześnie, a są to bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. W walce przeciw próchnicy stosuje się różne metody i zabiegi, gdzie najprostszą z nich jest po prostu odpowiednia profilaktyka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy i ubytków próchnicowych jest stomatologia zachowawcza. Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług w związku z leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Ubytków próchniczych nie da się zregenerować, więc celem leczenia jest zachowanie dotkniętego próchnicą zęba.
Jak nie bać się dentysty
Każda zdrowa jednostka czasem się czegoś boi i obawia, ponieważ lęk jest jedną z najbardziej podstawowych emocji. Część osób odczuwa lęk przed pójściem do dentysty, ponieważ leczenie stomatologiczne może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Ponadto niektóre osoby mogły nabawić się lęku przed dentystą jako dzieci, gdzie pierwsza wizyta u lekarza stomatologa mogła być źle zapamiętana. Z tego powodu też spora część gabinetów stomatologicznych oferuje tak zwane wizyty adaptacyjne, które mają oswoić dziecko z gabinetem i określonymi procedurami, takimi jak szerokie otwieranie buzi. Lęk przed wizytą u dentysty może mieć różnorakie podłoże, ale dzięki zastosowaniu określonych metod może się znacznie zmniejszyć lub odejść w niepamięć. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz dentysta jest po, żeby leczyć i utrzymywać w zdrowiu nasze zęby. Ponadto przed wizytą można uprzedzić stomatologa o naszych obawach i poprosić o wytłumaczenie pewnych wykonywanych procedur, co może zmniejszyć lęk przed nieznanym.