ybciej umówić się na wizytę do swojego stomatologa aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy i stanu zapalnego. Odwlekanie leczenia w czasie może spowodować konieczność leczenia kanałowego, które jest bardzo kosztowne i czasochłonne.
Dentysta posiada bardzo bogatą ofertę różnorodnych zabiegów. Najczęściej jest to między innymi skaling i piaskowanie, wybielanie, okresowy przegląd uzębienia, leczenie kanałowe, leczenie ubytków a także wyrywanie. Większość specjalistów stale rozszerza swoją ofertę o bardziej specjalistyczne zabiegi, jak na przykład wstawianie implantów, koronek czy protez zębowych. Oczywiście tak profesjonalne zabiegi są bardzo kosztowne, dlatego warto zadbać o swoje zęby dużo szybciej.
Kontrolne wizyty powinny się odbywać mniej więcej co trzy miesiące zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych.
Stomatologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu zabiegi wykonywane w nowatorski sposób są szybkie i najczęściej całkowicie bezbolesne. Specjaliści dysponują różnego rodzaju znieczuleniem, między innymi dla alergików, kobiet w ciąży oraz matek karmiących.
Ceny zabiegów stomatologicznych mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dużo droższe są zabiegi związane ze wstawianiem implantów. W takiej sytuacji należy spodziewać się cen w wysokości kilku tysięcy złotych.
Kiedy konieczna jest wizyta u stomatologa?
Piękne zęby to przede wszystkim zdrowe zęby, dlatego z całą pewnością należy dbać o higienę jamy ustnej dobierając odpowiednie akcesoria i preparaty. Pamiętajmy jednak, że samo czyszczenie zębów i korzystanie z nici dentystycznej oraz płynu go płukania jamy ustnej to nie wszystko. Co pół roku należy wybrać się na wizytę kontrolną do dentysty, który stwierdzi czy nie rozwija się próchnica lub czy nie pojawiły się inne problemy z zębami lub dziąsłami. Oczywiście do stomatologa należy wybrać się również w innych sytuacjach, np. kiedy wypada nam wypełnienie lub też gdy odczuwamy ból lub zauważyliśmy inne dolegliwości związane z zębami lub dziąsłami. Z całą pewnością kontrolne wizyty co pół roku to jednak niezbędne minimum.
Najprawdopodobniej w zębie jest ubytek który
Nagły ból zęba jest wskazaniem, by w najbliższym czasie udać się do lekarza stomatologa. Najprawdopodobniej w zębie jest ubytek, który będzie rósł i sprawiał coraz więcej problemów. Szybka reakcja dentysty, który oczyści ząb z próchnicy, użyje specjalnej, często niewidocznej plomby pozwoli uratować ząb. Próchnica rozwija się podstępnie, a niestety wciąż wiele osób odwiedza gabinet dentystyczny dopiero wtedy, gdy nie może już wytrzymać z bólu. W takim momencie ząb bywa już nie do odratowania, korzeń jest zaatakowany stanem zapalnym, a pozostałości zewnętrzne nadają się już tylko do wyrwania. Nowoczesna stomatologia dysponuje przyjemną i wystarczającą profilaktyką, by ból zębów stał się ponurym wspomnieniem z przeszłości. Gdy jednak nie udało się uchronić jamy ustnej przed próchnicą i ząb już mocno boli, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Dentysta oceni, czy ząb nadaje się jeszcze do leczenia (niewielkie ubytki też mogą boleć, a ich leczenie nie jest trudne; te większe i bardziej skomplikowane często poddają się leczeniu kanałowemu) i je podejmie, naturalnie jeśli wcześniej zostanie wyleczony ewentualny stan zapalny. Pacjent z opuchlizną po stronie bolącego zęba zostanie najprawdopodobniej skierowany na prześwietlenie, na którym będzie widać skalę zaawansowania problemu. Stan zapalny zwalcza się odpowiednim antybiotykiem, co zapobiega dalszym nadkażeniom i ogólnej reakcji organizmu. Po pozbyciu się stanu zapalnego można przejść do wybranej metody leczenia zęba lub usunąć go, gdy jest to niemożliwe.