ła konieczność ich usunięcia. Należy pamiętać, że problem ten dotyczy nie tylko osób starszych, również osoby młodsze mogą być dotknięte takim niebezpieczeństwem, jeśli zaniedbują higienę jamy ustnej.
Protetyka to specjalny dział stomatologii, który zajmuje się przywracaniem uzębieniu dawnego blasku poprzez uzupełnianie braków. Do tego celu wykorzystywane są uzupełnienia stałe lub ruchowe. Dentysta o specjalizacji protetyka decyduje, jaki wariant uzupełnień okaże się najlepszy w danym przypadku. Do najbardziej znanych uzupełnień ruchomych należy zaliczyć protezy, jakie bez trudu można wyjąć z ust. Mają one swoje zastosowanie w najpoważniejszych przypadkach, gdy doszło do znacznej lub całkowitej utraty uzębienia. Protezy dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżnić należy tutaj wysokiej jakości protezy akrylowe i szkieletowe. Stałym rodzajem uzupełnień są tak zwane mosty służące do zatuszowania braku kilku zębów. To rozwiązanie znajduje zastosowanie przy procesie odbudowy poważnie uszkodzonych zębów.
Uzupełnienia protetyczne ruchome to na przykład
Dziedzina medycyny, jaką jest stomatologia pomaga w leczeniu najróżniejszych schorzeń jamy ustnej. Protetyka stomatologiczna jest działem, który poświęcony jest przywracaniem zgryzu do pierwotnej formy w sytuacji, gdy doszło do utraty zębów naturalnych, lub uległy one znaczącemu uszkodzeniu. Uzupełnienia protetyczne mogą przybierać najróżniejsze formy. Uzupełnienia protetyczne ruchome to na przykład protezy szkieletowe oraz akrylowe. Uzupełnienia stałe charakteryzują się tym, że nie mogą być one usunięte z ust. Uzupełnienia ruchome pozostawiają taką możliwość.
Dentysta posiadający własny gabinet ma możliwość ciągłego rozwijania swoich usług poprzez zakup nowoczesnego sprzętu. Obecnie bardzo popularną formą leczenia zębów jest tak zwane leczenie kanałowe. Jest ono konieczne do przeprowadzenia w sytuacji, gdy miazga zębowa znajdująca się w środku zęba uległa stałemu zapaleniu. Leczenie kanałowe staje się też alternatywą dla usunięcia zęba, gdy ten uległ pęknięciu lub został złamany. Zabiegi leczenia kanałowego są na tyle bezpieczne, że mogą być przeprowadzane u najmłodszych. Leczenie kanałowe daje spore szanse na usunięcie zainfekowanych tkanek i zastąpienie ich odpowiednim materiałem światłoutwardzalnym.
Do podstawowych zadań protetyka jest uzupełnianie
Każdemu, kto jest poważnie zaniepokojony brakami w uzębieniu warto zarekomendować wizytę u protetyka. Warto też dowiedzieć się uprzednio na czym polega leczenie protetyczne.
Dentysta protetyk jest specjalistą, do którego nie powinny udawać się jedynie osoby starsze u których postępujące ubytki jamy ustnej są spowodowane upływającym czasem. Do takiego specjalisty trafiają też osoby młode, które straciły zęby w wyniku wypadków.
Stomatologia protetyczna to dziedzina zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób narządu żucia oraz wad zgryzu. Przedmiotem jej działalności jest też bezzębie. Do podstawowych zadań protetyka jest uzupełnianie zniszczonych lub utraconych tkanek uzębienia. To specjalista posiadający szeroką wiedzę na temat wad zgryzu oraz chirurgi szczękowej. Nieobca jest mu też wiedza dermatologiczna oraz laryngologiczna.
Zlekceważenie braków w uzębieniu może nieść ze sobą szereg problemów ze zdrowiem. Takie zaniedbania prowadzą do niebezpiecznych zmian w jamie ustnej, mogą prowadzić na przykład do wysunięcia się zębów przeciwstawnych, w skrajnych przypadkach do zaniku kości. Przekłada się to na powstanie schorzeń stawów i pojawienia się kolejnych ubytków jamy ustnej.