Okolica powierzchni siecznej jest jaśniejsza niż okolica szyjki (szczególnie na siekaczach i kłach). Zęby łuku dolnego są jaśniejsze niż odpowiednie zęby łuku górnego. Kły są zwykle ciemniejsze niż sąsiednie zęby. Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje. Przyjmowanie nadmiernych ilości fluoru wywołuje plamy w szkliwie. A przyjmowanie tetracyklin przez dzieci powoduje ciemne zabarwienie szkliwa oraz jego niedorozwój i zniekształcenie koron.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Zapobieganie chorobom zębów
Każdy lekarz specjalista, niezależnie od działu medycyny, zawsze powie – lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego poleca się zadbanie o prawidłową profilaktykę. Co to jednak oznacza w rzeczywistości? Profilaktyka polega na szeregu działań wykonywanych w celu zachowania zdrowia. Jest kluczowa jeśli zależy nam na zdrowych, mocnych zębach i dziąsłach. Większość działań profilaktycznych możemy sami wprowadzić do naszego życia zaczynając od regularnego mycia zębów za pomocą dobrej szczoteczki oraz odpowiedniej pasty. Zaleca się także ograniczenie spożywania cukrów, zwłaszcza w postaci słodyczy i słodzonych napojów gazowanych. Warto również zadbać o regularne wizyty kontrolne u dentysty, najlepiej dwa razy w roku.
oraz w ok
Pod warstwą szkliwa i cementu znajduje się zębina, stanowiąca zrąb zęba. W porównaniu ze szkliwem jest słabszą tkanką i jej twardość w skali Mohsa wynosi 2, natomiast odporność na zgniatanie wynosi 250-350 MPa. W ok. 70% składa się z części nieorganicznej w postaci kryształów dihydroksyapatytu (tak jak szkliwo), w ok. 20% z materii organicznej w postaci kolagenu, białek, lipidów, mukopolisacharydów i in. oraz w ok. 10% z wody.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka